Pár hónapos csúszással megkezdtem féléves szakmai gyakorlatom, és mit ne mondjak, eseményekben gazdag időszak vár rám. Olyan gyerekek között végzek majd önkéntes munkát, akik szomjazzák a szeretetet, de mégsem olyan egyszerű a dolog, mint ahogy elsőre hangzik. A fiatal, lelkes pályakezdők ilyenkor követik el azt a hibát, hogy ha a gyermeknek odaadásra van szüksége, hát simogassuk, puszilgassuk, aztán kész is. Nem lenne ez az elgondolás rossz, hiszen egy ölelés, egy kis babusgatás többet ér ezer szónál, de ezek a kis apróságok, és a nagyobbak, - akik legtöbbje már igencsak a kamaszkorban van- lelkileg sérültek, szörnyen érzékenyek, és magatartási problémákkal küszködnek. Igaz, hogy vágynak a gondoskodásra, de ennek a számukra legelfogadhatóbb formája az, hogy a figyelmünkkel mutatjuk ki szándékunkat feléjük, hogy fontosak nekünk, és megbízhatnak bennünk.
Remegő lábakkal, és iszonyatos hasgörccsel indultam a gyakorlati hely felé. Az első benyomásom a borzongás, és „én haza akarok menni MOST!” volt, de a megfutamodás ugye nem jó taktika, ezért nagy levegő és hajrá. A „főnököm” tündéri 50-es nő, akitől jobbat el sem tudtam volna képzelni. Mondjuk az nem tetszett annyira, hogy majd egy órán keresztül egyedül ültem a konyhában és őt vártam – telefonon beszélgetett valakivel. Ez a bejegyzés is akkor született meg a fejemben. Ott ücsörögtem, és eszembe jutott egy bekezdés, majd újabb mondatok, aztán mire visszaértem a koliba, elfelejtettem mindent. Csak az alapötlet maradt meg.
Majd hazaérkeztek a gyerekek az iskolából, és elérkezett az a rémisztő pillanat, amikor ténylegesen bedobtak a mélyvízbe. Ismerem azt a röhejes „közmondást”, hogy minden kezdet nehéz, de azt hiszem olyan személyiséggel, mint az enyém, erre nem lehet felkészülni. Egyrészt én is nehezen viselem, amikor egy közösségbe be kell illeszkedni, hát még, amikor egy már meglévő kis csapat közé kell beépülni. Másrészt, ezeket az elveszett báránykákat, már annyiszor tépázta meg az élet, hogy nem is lehet elvárni, hogy készségesen fogadják az idegent. Az ő életükben a családi otthon melege, a szeretetteljes légkör még hírből sem ismert, s számukra mindenki potenciális ellenség. Persze nem támadnak egyből, de nem is ugranak a nyakába senkinek. Az idősebbek inkább tudomásul veszik a „betolakodó” jelenlétét, míg a fiatalabbak tisztes távolságból, érdeklődő tekintettel figyelik az újonc minden mozdulatát.
Azt sem tudtam mihez kezdjek, mit mondjak, mit, hogyan csináljak. Megpróbáltam szavak nélkül éreztetni velük, hogy jó szándékkal jöttem, nem akarom megváltani a világot, csupán heti rendszerességgel, mint egy kedves vendég meglátogatom őket, eltöltünk együtt néhány órát, aztán minden megy tovább, ahogyan eddig. ( Titkon persze remélem, hogy a jövő kicsit szebb lesz számukra, mint amilyen a múltjuk volt. ) Persze heti egy alkalom édes kevés ahhoz, hogy bármi eredményt elérjünk, vagy sikeres legyen a munka. Ehhez egy fél évig velük kellene lakni, és részt venni az életükbe. De nem én írom a gyakorlatra vonatkozó előírásokat, így csak keretek között tehetem a dolgom.
Szép hivatás, de nem hiszem, hogy ezzel szeretnék a későbbiekben foglalkozni. Nem vagyok ehhez elég erős karakter, bár az empátiám talán javíthatja az összképet. No, de ez még odébb van, addig pedig még változhat a véleményem.
A simogatással, puszilgatással vigyázni kell. Nem a saját kismacskád, nem a gyereked, rokonod egyik sem. Csak fél évre vagy ott. Tehát szoros kötődést kialakítani ugyanakkora hiba lenne, mintha ellenségesen bánnál velük.
VálaszTörlésMert a fél év leteltével el fogsz menni, és többé nem látnak. Azzal is bántanád őket, ha bíznak benned, kötődnek, aztán elhagyod őket. Gyanítom, hogy ezeket a gyerekeket már elhagyták, és így a legkevésbé van szükségük még egy ilyen élményre. Az óvatosan távolságtartó, kissé hűvös profizmus lehet a megfelelő hozzáállás.
Hogy pontosan tudják, mit mikor és főként meddig várhatnak tőled. Ez az egyik legnehezebb rész, tisztában lenni vele, és úgy is viselkedni, hogy ezek a kapcsolatok nem tartanak örökké. Ha az elejétől így csinálod, kevésbé lelkesítő a dolog, viszont ha csak később döbbensz rá, könnyen kiégsz.
Elméleti szinten tisztába vagyok ezzel, csak a gyakorlati megvalósítása jelent kihívást, ugyanis egyáltalán nem készítettek fel erre.
VálaszTörlésPontosan ezért, amit Te is említettél, lesz nehéz, hiszen nem engedhetem meg magamnak a kötődés lehetőségét, nem gyengülhetek el, mert azzal tényleg csak bántanám őket. A baj csak az, hogy nem "az óvatosan távolságtartó, kissé hűvös profizmusom"ról vagyok híres. Sőt!
Mikor ott állnak előtted, látod a reménykedő kis szempárokat, és pontosan tudod, hogy bármennyire is szeretnéd, nem mondhatod azt nekik, hogy minden rendben lesz, majd én mindent megoldok, és jó barátotok leszek. Nem! Én csak "átutazó szellemként" veszek részt az életükben, hiszen hallgató révén, meg van kötve a kezem. Nem tehetek semmit.
Sajnos a fősuli az nem készít fel a gyakorlatra. Talán az óvónők kicsit használhatóbb képzést kapnak, de mikor kikerül az ember, az igazi mélyvíz lesz.
VálaszTörlésAnnyi tanácsot kaptam, hogy:
* csak munkát hozzak haza, gyereket soha,
* azt szokják meg, hogy mindent elmondhatnak nekem, de azt ne, hogy én mindent megmondok, megcsinálok nekik,
* az órámra ne jöjjön be félve egyik se, akkor se, ha mondjuk nincs kész a leckéje, de azért érezze olyan szarul magát, amennyire csak lehet,
* a cél az, hogy megtanulják a tananyagot és normális ember legyen belőlük, az, hogy szeretnek, az legfeljebb eszköz lehet.
Nem értem miért olyan nehéz hasonló "használati utasítást" adni a tanácstalan hallgatóknak. Elvégre is óriási felelősség nehezedik a vállunkra, hiszen az élet, és saját családjuk által megtépázott gyerekek vannak ránk bízva, akiket nem kellene tovább "kínozni" a tudatlanságunkkal.
VálaszTörlésKöszönöm Ancsa!
Kézzel fogható tanácsok, amik nem mellékesen kivitelezhetőek is. Azt hiszem ma már kicsit magabiztosabban indulok hozzájuk.
Nem mindenben értek egyet Ancsával. A kissé hűvös távolságtartás bizalmatlanságot szül. Amit lényegesnek látok ebben, hogy hagyj bennük nyomot. Jó érzést, amiből kevés jut nekik. Fiatal sok "átutazó" volt, akik rövid időre voltak részesei az életemnek, mégis mélyebb nyomot tudtak bennem hagyni, mint akár a családom. A "túlkötödés" kialakítása valóban nem tisztességes, de nyomot hagyni lehet. És benned sok jó van, add csak át, ne fukarkodj vele.
VálaszTörlésAz 5. mondatot javítanám: Fiatal koromban...így kezdődne. :-)
VálaszTörlésJót mond Fetisa, fordulhatsz "jóérzéssel" a gyerekek felé. Persze én sem "kissé hűvös távolságtartásról", hanem "óvatos távolságtartásról" és "kissé hűvös profizmusról" beszéltem. :) De részletezem.
VálaszTörlésOvisokhoz, kis elsősökhöz még be lehet menni úgy, hogy én vagyok a tünci-bünci tanárnéni, és jajde szeretlek benneteket, a gyerekek gyorsan feloldódnak, és ugyanígy állnak hozzád. Ötödikesekhez, meg "problémás sorsú" gyerekekhez viszont már nem mehetsz be így. Volt kistanár kollegina, aki ezzel pofáraesett, mert a gyerekek összenéztek, hogy "Mivan? Ez hülye?", mert ők már nem vesznek be mindent, gyanakodnak, óvatosak, idegennek tekintenek, és határozott elképzelésük van arról, hogyan kell viselkedniük az idegeneknek egymással. Ez meg nem egészen olyan volt.
És a legmélyebb nyomot szerintem nem kedvességgel lehet hagyni, hanem azzal, hogy odafigyelsz a másikra. Hogy érdeklődsz iránta, és meghallgatod. Meghallgatod, megint meghallgatod, újra meghallgatod. Aztán óvatosan elmondod a véleményedet. Röviden. Esetleg később beszélsz egy kicsit magadról.
A gyerekek folyton azt hallják, mit kell vagy kéne csinálniuk. Nem akarnak tanácsokat, javaslatokat, azzal tele a hócipőjük. Azt akarják, hogy hallgassák meg őket. És néhány ügyes kérdés után úgy elmondják a bajukat, hogy a végén azzal fejezik be, mit fognak csinálni, hogy oldják meg. Néha jobbat mondanak, mint amit te találnál ki. Többnyire kevésbé jót, de ez az ő saját megoldásuk. És ebből inkább tanulnak majd.
Persze szabad kedvesnek is lenni, különösen, ha ez természetesen, belűről fakad. Lerohanni nem jó ötlet a gyerekeket, és különösen nem erőltetve a kedvességet. Megérzik, és visszahúzódnak. A fő szabály, hogy add magad, légy természetes! Ha bajod van, szabad zaklatottnak is lenni. El lehet mondani, hogy ma ritka szar napod volt, elfogyott az utolsó csepp türelmed is, és ez nem az a pillanat, amikor érdemes nálad bepróbálkozni bármi hülyeséggel. Ha meg fel vagy dobva, bemehetsz szökdécselve, hogy tök jó kedved van, és hagyjátok a fenébe a tantervben előírt ízéket, inkább játsszatok valamit. (Célszerűen a pedagógiai tervbe illeszkedő közösségépítő akármit, ne feltétlen vetkőzőpókert.)
Végre már! Azt hittem már sosem fogok tudni válaszolni.
VálaszTörlésFetisa örülök, hogy voltak olyan emberek az életedben, akik pozitív nyomot hagytak benned, és remélem, hogy ha majd egyszer visszagondolnak rám, akkor ők is hasonlókat fognak mondani...
és igyekszem nem fukarkodni, :) bár ez a legnehezebb az egészben. Mármint nem az, hogy kedves legyek velük, éppen,hogy tudjam mikor elég. Kutya kemény meghúzni a határokat, és úgy csodálom Ancsát, hogy neki ez ilyen könnyen megy - persze mondom én ezt, kívülről és jó messziről -, de azért mégis érezhető. Fetisa nagyon aranyos vagy, köszönöm eme szép szavaid. Nem is hiszed, milyen jó érzés mindezt olvasni. Egyszer talán el is hiszem. :)
Nem tudom mi van a freebloggal,-benyeli a hozzászólásaimat,vagy nem is enged megszólalni, és néhány blogot sem tudok megnyitni - valószínűleg sztrájkol, és el akar üldözni, de nem fog menni neki... háhá :)
VálaszTörlésKomolyra fordítva a szót, én is tapasztaltam már hasonlót, hogy mézes-mázas csöpögő kedvességgel próbálták elnyerni a bizalmam, amit nem tudtam értékelni, sőt! Sokkal inkább bámultam, mint borjú az új kapura, hogy ez most mi? Most ezzel mit akar elérni?
Én is azt vallom egyébként, legyen szó bármilyen kapcsolatról, hogy sokkal többet ér az, még ha kicsit hűvösnek, vagy távolságtartónak is tűnik a viselkedésünk, de odafigyelünk a másikra, ráhangolódunk, ha szüksége van valamire segítünk neki, minthogy rátapadjunk,nyaljuk a seggét - már elnézést -, és a végén kiderül, hogy az egész mögött nincs semmi.
Egyébként azt vettem észre, hogy jelenleg sokkal jobban érdeklődnek irántam, ami érthető is, hiszen még idegen vagyok nekik, aztán ha kialakul egyfajta bizalom, akkor valószínűsíthető, hogy a gondjaikkal, ügyes bajos dolgaikkal is hamarabb megkeresnek majd.